YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[3] Eski Eser Onarımı [6] Kiralık Gayrimenkuller [1] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama [1] Yeni İnşaat [1] Hizmet Alımı [1] Düzeltme İlanı [1] Restorasyon Karşılığı Uzun Süreli Kiralama
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
Bedesten ve Çarşı
 

 

Bedesten ve Çarşı

Bezciler çarşısı demek olan bedesten, şehirlerdeki çarşıların merkezinde, pahalı malların satıldığı ve korunduğu büyük yapılardır. Bedestendeki esnaf duvarlardaki hücre, dolap ve çekmecelerde mallarını bulundururdu. Tellalların müzayedelerle satış yaptığı bedestenlerin kapıları akşamları kapatılır, çevredeki kuyumcu gibi esnaflar da mallarını sandıklarla buraya bırakırlardı. Bankalardan önce zenginlerin kıymetli eşyaları ve paraları ağzı mühürlü sandıklarla bedestenlerde saklanırdı. Ticari potansiyeli yüksek şehirlerde alış veriş yapmaya elverişli işlek bir yerde kapalı çarşılar yapılmıştır.

 

Bedesten ve Çarşı Örnekleri

 EDİRNE-MERKEZ-ALİ PAŞA ÇARŞISI

 KASTAMONU-MERKEZ-CEM SULTAN ( KARANLIK ) BEDESTENİ

 TRABZON BEDESTEN ÇARŞISI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDİRNE-MERKEZ-ALİ PAŞA ÇARŞISI

Çarşı 1561-1565 tarihleri arasında Sadrazam olarak görev Semiz Ali Paşa tarafından Babaeski İlçesinde bulunan eserlerine gelir getirmek üzere Mimar Sinan'a yaptırmıştır. 
Yapı 300 m. uzunluğunda tipik arasta çarşıdır. Üzeri beşik tonozla örtülü ve tonoz kemerle takviye edilmiştir. İçte karşılıklı sıralanan kemerli dükkânlar yer almaktadır. Çarşının içinde bugün 100-110 adet dükkân yer almaktadır. Eski tarihlerde çarşının dışında yer alan ahşap dükkânları ile birlikte dükkân sayısı 300 sayısına ulaşmıştır. Çarşının iki ucunda kule ve balıkhane kapısı yer almaktadır. Bu iki kapıdan başka yan sokaklardan girişi sağlayan dört ayrı kapısı daha bulunmaktadır. Çarşının tam ortasında dua yeri bulunmaktadır. Çarşı geçirdiği yangından sonra Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarılmıştır.

Başa Dön 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KASTAMONU-MERKEZ-CEM SULTAN ( KARANLIK ) BEDESTENİ

 

Bedesten 1469 M . yılında Kastamonu Valisi iken Şehzade Cem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Yapı 1800'lu yılların başlarında geçirdiği yangın nedeni ile halk arasında Karanlık Bedesteni diye adlandırılmıştır.

Yapı kare planlıdır. İçte dört kare ayak üzerine oturan toplam dokuz adet kubbe ile örtülüdür. Güney ve doğu dış cephelerinde kemerli dükkânlar yer almaktadır. Duvarlar moloz taş ile örülmüş ve aralarına tuğla kuşaklar atılmıştır. Duvarlar tuğla kirpi saçakla nihayetlenmektedir. Yapıya dört ayrı kapıdan girilmektedir.

Başa Dön

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRABZON BEDESTEN ÇARŞISI

Mülkiyeti Gülbahar Hatun Vakfına ait yapıyı birçok araştırmacı ve seyyah görmüş olmasına rağmen tarihlendirmesi konusunda birbirinden farklı görüşler ortaya çıkmıştır. P. Minas Bıjıskyan ve İspanya elçisi Klaviyo yapının Cenevizliler tarafından yapıldığını, Heath W. Lowry, Salina Ballance ve Murat Yüksel ise Bedestenin Osmanlı yapısı olduğunu iddia etmektedir. Türk bedestenleri içerisinde tek kubbeli tek örnek olan eser, kentin en eski ticaret yapısıdır. Hoca Ahmed Paşa'nın Trabzon Valiliği döneminde (1629-1634) çıkan bir yangında Bedesten yanmıştır. Çarşı içinde yer alan Bedesten, Moloz Limanına yakın olduğu için bu bölgede yapıldığı anlaşılmaktadır.

Özellikle 18. yüzyılda Taşhan ile birlikte ticari bakımdan aktif merkez durumundaydı. 19. yüzyılın ortalarından itibaren ticari canlılığın Meydan tarafına yönelmesi ile birlikte Bedestenin kullanım dışı kaldığı bilinmektedir.

Başa Dön 

 
Cami
Çeşme
Hamam
Han ve Kervansaray
Kilise
Köprü
Külliye
Manastır
Medrese
Mevlevihane
Tekke ve Dergâh
Kümbet ve Türbe