DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TEŞRİFLERİ İLE HZ. UKKAŞİYE TÜRBESİ, KANALICI CAMİİ VE TABAK HAMAMI’NIN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ.

25.12.2021

Gaziantep’te Genel Müdürlüğümüz tarafından ihya edilen Hz. Ukkaşiye Türbesi, Kanalıcı Camii ve Tabak Hamamı, bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle yapılan toplu açılış töreninde yeni çehreleriyle yeniden hizmete açıldı.
Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanımız, “Gaziantep’te yapımı tamamlanan yatırımların, eser ve hizmetlerin açılış heyacanını sizinle paylaşmak üzere bir aradayız. Hz. Ukkaşe Türbesi’nin, Tabak Hamamı’nın, Kanalıcı Camii’nin restorasyonlarının, Şehit Kamil Bilgi Yılı Halk Kütüphanesi’nin, Rum Kale cam terasının açılışlarını buradan yapıyoruz.” diyerek, çalışmalarda emeği geçen tüm kurumları tebrik etti.
Açılış öncesi Gaziantep’e giden Genel Müdürümüz Sayın Burhan Ersoy ve beraberindeki heyet, restorasyonlarını tamamladığımız ve bugün yeniden hizmete açılan eserlerimizi gezerek incelemelerde bulundu.
Nurdağı ilçesinde bulunan ve iki farklı dönem yapısından oluşan Hz. Ukkaşıye Türbesi’nin kuzey duvarındaki kitabede Musa Bin Süleyman tarafından 1093 yılında restore edildiği ifade edilirken türbenin inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Genel Müdürlüğümüz türbedeki restorasyon çalışmalarına 2017 yılında başlamıştır.
 Gaziantep merkezdeki Kanalıcı Camii’nin 16. yüzyılda Hacı Mustafa tarafından ilk olarak mescid olarak inşa ettirildiği ve Genel Müdürlüğümüz arşivinde Ekizoğlu Hacı Abdullah olarak geçen kişi tarafından 18. yüzyılda camiye çevrildiği bilinmektedir.
Restore edilen bir diğer eserimiz olan Tabak Hamamı, Evliya Çelebi‘nin Seyahatnamesine göre, Tabak Hacı Halil tarafından inşa edilmiştir.İri kesme taştan haç biçimi eyvanlı tek hamam planında olan Tabak Hamamı, ortasında sekizgen bir havuz ve bunun üzerine denk gelen aydınlık fenerinin yer aldığı kubbe ile örtülüdür. 
Genel Müdürlüğümüz, Kanalıcı Camii ve Tabak Hamamı’nın restorasyon çalışmalarına 2018 yılında başlamış olup 2021 yılında restorasyon ve çevre düzenlemesini tamamlamıştır.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »