DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TEŞRİFLERİ İLE AYASOFYA FATİH MEDRESESİ’NİN AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ.

15.04.2022

İstanbul’da Genel Müdürlüğümüz tarafından 86 yıl sonra ihya edilen Ayasofya Fatih Medresesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle yeniden hizmete açıldı.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanımız, “Muhteşem mazimizi bugüne ve geleceğe taşıma, insanımızla buluşturma adına çok önemli bir adımı atmış olduk. Bugün açılışını yaptığımız Ayasofya Fatih Medresesi ile izleri silinmek istenen bir eseri daha hamdolsun yeniden şehrimize kazandırıyoruz. Her vakfiye aynı zamanda bizlere tevdi edilmiş bir emanettir. Burası İstanbul’un fethinin akabinde, Ayasofya’nın bitişiğinde şehrin ilk medresesi olarak hizmete açılmıştır. Medresemizde inşallah yarının alimleri, münevverleri, bilim insanları, araştırmacıları yetişecektir. Bu güzide eserin 13 ay gibi çok kısa sürede ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleri ile yapılan açılışa; TBMM Başkanı Sayın Mustafa ŞENTOP, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin ALTUN, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim KALIN, İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK, AK Parti Genel Başkanvekilleri Sayın Binali YILDIRIM ve Sayın Numan KURTULMUŞ, Genel Müdürümüz Sayın Burhan ERSOY ve kabine üyeleri katıldı.

Ayasofya Fatih Medresesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul alındıktan sonra ilk iş olarak camiye çevrilmiş, Ayasofya’nın kuzeybatısında yer alan papaz odaları olarak adlandırılan yapı da medrese olarak hizmete açılmıştır. Zaman içinde medrese işlevini sürdüren yapı hemen her dönemde bakım ve onarım çalışmalarından geçmiş; Sultan Abdülaziz döneminde ise 1869-1874 yılları arasında yıktırılmış ve eski medrese temelleri üzerine yeniden inşa edilmiştir. Medrese, Daru’l-Hilafetü’l-Aliye Medresesi olarak kullanılırken, 1924 tarihinde, İstanbul Belediyesi tarafından Öksüzler Yurdu olarak değerlendirilmiştir. 1934 yılında Ayasofya Müze olduğunda medrese bir süre daha Öksüzler Yurdu olarak kullanılmış ve 1936 yılında harap olması ve kullanıma müsait olmaması sebepleri içerisinde yıktırılmıştır.

Genel Müdürlüğümüz, Ayasofya Fatih Medresesi’nin rekonstrüksiyon çalışmalarına 2021 yılında başlamış olup, 2022 yılında restitüsyon ve rekonstrüksiyon düzenlemesini tamamlamıştır.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »