DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TEŞRİFLERİ İLE ŞAHKULU SULTAN DERGÂHI’NDA CEMEVLERİ TOPLU AÇILIŞ VE TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ.

7.10.2022

İstanbul’da bulunan mülkiyeti Genel Müdürlüğümüze ait Şahkulu Sultan Dergâhı ve Cemevi’nde inşa edilen komplekslerin açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleri ile gerçekleşti.

Türkiye genelinde inşası tamamlanan dört Cemevi’nin açılışı, yedi Cemevi’nin de temel atma töreni vesilesiyle bir arada olduklarını söyleyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, “Alevi-Bektaşi kardeşlerimizle hasbihal etmek için bir aradayız. Elazığ-Karakoçan, Ankara-Altındağ, Erzurum ve Erzincan-Kemah’ta hizmete açacağımız dört Cemevi’nin, kullanacak vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Kütahya ve Kayseri’de inşası süren, Burdur-Çavdır, Denizli-Ardıçlı, Bilecik-Bozüyük, Aydın-Koçarlı ve Kırklareli-Babaeski’de temelini bugün atacağımız yedi Cemevi’nin de bir an önce tamamlanarak hizmete girmesini temenni ediyorum. Bu eserlerin Alevi-Bektaşi kardeşlerimize, şehirlerimize ve ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlı’ğının koordinasyonunda yürütülen Millî Birlik ve Beraberlik çalışması kapsamında, bin 585 Cemevi ziyaret edilerek, muhatapların tek tek dinlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Valiliklerimiz vasıtasıyla çözülebilecek bina, tadilat, ısıtma gibi sorunlar için hemen sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı. Ayrıca, daha köklü çözümler için ayrıntılı çalışmalar yürütüldü. Bugün burada, bunların müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında bir araya geldiği mekânların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde kuracağımız Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı Cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.”

Türkiye’de demokratikleşme reformlarının en önemlilerinden biri olan bu adımların hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan: “Hep söylediğimiz gibi, ülkemizdeki 85 milyon insanımızın her bir ferdi devletimizin birinci sınıf vatandaşıdır. Her bir insanımızın, inanç ve ibadetten eğitim ve çalışma hakkına kadar tüm temel hak ve özgürlüklerden yararlanabileceği bir Türkiye inşa etmek için gece gündüz çalıştık, çalışıyoruz. Son dönemde yeniden gündeme gelen kimi tartışmaları da, temel hak ve özgürlüklerle ilgili reformlarımızı daha ileriye götürmenin vesilesi olarak görüyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler tören sonrasında Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi'ni gezdi.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »