DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

FİLİSTİNLİ LİDER MAHMUD ABBAS’IN BAŞDANIŞMANI GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN BURHAN ERSOY’U ZİYARET ETTİ

12.11.2021

Filistin Başkanı Mahmud Abbas’ın Din İşlerinden Sorumlu Başdanışmanı Sayın Dr. Mahmoud Sudqi Al-Habbash , Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Sayın Dr. Faed Mustafa, Mirası Koruma ve İslami Araştırmalar Kurumu Başkanı Sayın Khalil Karraja ile beraberlerindeki heyet Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürümüz Sayın Burhan Ersoy’u makamında ziyaret etti.

Görüşmede Filistin konusunun Türkiye için mukaddes olduğuna işaret eden Sayın Ersoy, “Ülkemizdeki herkes bu hassasiyeti taşıyor, Mescid-i Aksa’ya yapılan her saldırı bizlerin içini acıtıyor. Filistin halkının her talebi bizler için önemlidir. Bugün buraya yaptığınız ziyaretin başlıca amacı olan ve Filistinli kurum uzmanı kardeşlerimizin arşiv tasnifi konusunda almak istedikleri eğitim için Vakıf Uzmanlarımızın memnuniyetle yardımcı olacaklarını belirtmek isterim.” dedi.

Peygamber Efendimizin “Kudüs'e gidin, gidemiyorsanız kandillerinde yakılmak üzere yağ gönderin.” dediğini hatırlatan Al-Habbash,  İslam ülkelerinin, yaptıkları çalışmalarla Kudüs’ün güçlenmesine katkı sunduklarını belirtti.

Osmanlı Devleti’nin vakıf kurduğu ülkelerdeki ortak kültürel mirasın yaşatılmasında sorumluluğu bulunan Türkiye, ecdat yadigârı bu coğrafyalardaki eserlerin korunup ihya edilmesi hususunda gayretlerini sürdürüyor.

Filistin’in de aralarında bulunduğu bu topraklardaki vakıf eserlerinin yaşatılıp gelecek nesillere aktarılmasında, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz üzerine düşen sorumlulukları, yürüttüğü çalışmalarla yerine getirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda görüşmede, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile Filistinli kurumlar arasında karşılıklı belge değişimi, arşiv belgelerinin tasnifi ve korunmasına yönelik bilgi ve deneyim paylaşılması hususunda işbirliği alanları hakkında istişarede bulunuldu. Söz konusu işbirliğine yönelik protokol imzalanması hususunda mutabakata varan taraflar, çalışmaların diplomatik kanallardan yürütüleceğini ifade ettiler.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »