DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE REKONSTRÜKSİYONU TAMAMLANAN BOSNA HERSEK’TEKİ ARNAUDİYE CAMİİ İBADETE AÇILDI.

7.05.2024

Genel Müdürlüğümüzce rekonstrüksiyonu gerçekleştirilen Bosna Hersek’in Banja Luka şehrindeki klasik Osmanlı mimarisi ile inşa edilen Arnaudiye Camii, Bosna Hersek’te camiler günü olarak kutlanan ve aynı zamanda caminin Sırplar tarafından yıkıldığı gün olan 7 Mayıs 2024 tarihinde ibadete açıldı.

Genel Müdürlüğümüz ve Bosna Hersek İslam Birliği Saraybosna Vakıflar Müdürlüğü ile 2016 yılında imzalanan protokol neticesinde rekonstrüksiyonu yapılan Arnaudiye Camii’nin açılışına, Diyanet İşleri Başkanı Sn. Ali Erbaş, Bakanımız Sn. Mehmet Nuri Ersoy ve Genel Müdürümüz Sn.  Sinan Aksu’nun yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta camiye ilişkin bilgi veren Genel Müdürümüz Sn. Sinan Aksu, sözlerine “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak, geçmişimize, tarihimize, paha biçilmez kültür mirasımıza daima sahip çıkma gayreti içerisindeyiz” diyerek başladı. 

1594-1595 yıllarında Ferhad Paşa döneminde klasik Osmanlı Mimarisi ile inşa edilen Banja Luka Arnaudiye Camii’nin son yıllarda “kardeş coğrafya” olarak nitelendirdiği bölgede tamamlanan 11 eserden biri olduğunu kaydeden Genel Müdürümüz, şunları söyledi:     

“Rekonstrüksiyon projesi başlangıcında mevcut camii ve türbe temelleri etrafında itinalı araştırma kazıları yapılarak mevcut temeler ortaya çıkardık. Ayrıca mevcut temellerin güçlendirilmesini yaparak, özgününde bulunduğu şekilde camii kubbesinde 8 adet pencerenin konumlandırılmasını da gerçekleştirdik. Camii kubbesi, son cemaat kubbeleri ve minare külahını da kurşun kaplamada yaparak, tüm camii kalem işi süslemelerini özgüne uygun şekilde tamamladık.” 

Konuşmasının sonunda kendilerine verdiği destekten ötürü Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür eden Genel Müdürümüz, “Eserimizin tüm Bosnalı kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. 

Tören, davetlilerin rekonstrüksiyonu tamamlanan camiyi ve eserin yeniden inşa sürecini konu edinen fotoğraf sergisini gezmesiyle sona erdi.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »