DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN BURHAN ERSOY GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN DÜZENLENEN DENETİM HİZMETLERİ SEMİNERİNE KATILDI.

17.01.2022

Genel Müdürlüğümüz Sanat Eserleri ve Yapı işleri Daire Başkanlığı tarafından Merkez ve Taşra Teşkilatı personelimize yönelik, hizmet içi eğitim kapsamında Denetim Hizmetleri Semineri verildi. Antalya’da düzenlenen seminerin ilk gününe Genel Müdürümüz Sayın Burhan ERSOY ve Genel Müdür Yardımcımız Sayın Aydın Cem ASLANBAY katıldı.

Program kapsamında personellerimizi selamlayarak konuşmasına başlayan Genel Müdürümüz Sayın Burhan ERSOY, “Kıymetli mesai arkadaşlarım, Tarihimizin yaşatılmasına vesile olan, geçmişten, günümüze yeryüzünde görünür kalan eserlerin yaşatılmasında önemli görev alan, Dinimizin temelini oluşturan yardımlaşmayı ve ihtiyacı olanlara destek olmayı, temel düstur edinmiş bir kurumun fertleri olarak bugün burada bir araya gelmiş bulunmaktayız. Vakıflar teşkilatımızın Sanat Eserlerinde görev alan teknik ekibi olarak, hepimiz bu topraklarda süregelen vakıf geleneğinin birer elçisiyiz; vakıf geleneğini yaşatarak geleceğe aktarmak için gecesini gündüzüne katmış olan vâkıf emektarlarıyız. Fatih Sultan Mehmet Han’dan, Selim’e, Mihrişah Valide Sultan’dan, Nurbanu Sultan’a kadar Vakfedilen, Mimar Sinan’dan Mimar Kemalettin’e büyük ustaların inşa ettiği eserleri günümüze taşımada emeği olan Vakıflar Genel Müdürlüğü siz değerleri teknik personelimiz ile sizlerin emeği, katkısı ve vizyonu ile gelecek nesillere aktarımda önemli rol oynamaktadır.” dedi.

Başarılı olmanın üç temel kuralına değinen Genel Müdürümüz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yurt içi ve kardeş coğrafyalarda bulunan, korunması gereken tüm eserlerimizde restorasyonda geldiğimiz nokta, Dünyada bu işin duayeni olarak bilinen İtalya ile yarışacak seviyededir. Ancak gelişen Dünya ve teknoloji şartlarında, alanımızı geliştirmeye yönelik her türlü yeniliği takip etmek, gelişime açık olmakta içerisinde bulunduğumuz çağın zorunluluğudur. Başarılı olmanın üç temel kuralı vardır: 1- Çok çalışmak 2- Azimli olmak 3- Sabretmek. Bu üç kuralı sindirerek uygulamayı ve bu tür hizmet içi eğitimlerle bu kuralları desteklemeyi önemli bulduğumu da ifade etmek isterim.”

Tarihimizin en kadim ve köklü kurumlarından olan Vakıflar Genel Müdürlüğünde çalışmalara sadece bir iş olarak değil, Vakıf ruhunu ve Kadim Medeniyetini yaşatan birer neferler olarak bakmanın hepimizin manevi sorumluluğu olduğunu vurgulayan Sayın ERSOY, “Hatırlatmakta fayda var ki başkası için yaşayanların kurduğu tek medeniyet, Vakıf Medeniyetidir. Kısa geçmişte kiminizin projesini onayladığı, kiminizin kontrolörlüğünü yaptığı Merkez II. Beyazıt Camiinden, Molla Fenari İsa Camiine, Tokat Merkez Ali Paşa Camiinden, Bosna Hersek Foça Alaca Camii’ne yüzlerce eserimize dokundunuz, yenilediniz, katkınızı verdiniz. Mimarından Mühendisine burada bulunan tüm ekibimizin çalışma şartlarındaki zorluğunu biliyor, her birinizin üzerinde olan sorumluluğu tüm yöneticiler olarak üzerimizde hissediyoruz. 2003 yılından 2021 yılına kadar ki Vakıflar Genel Müdürlüğünün geldiği nokta ispatlanmış bir başarıdır.” dedi.

 “Bu anlamda sizlerden beklentilerim; hak ve hakkaniyet çerçevesinde öncelikle Vakıf hakkını korumak, diğer taraftan bizlere hizmet veren müteahhidinden, şantiye personeline tüm ekibinde haksızlığa uğramadan hizmet alınmasını sağlamak olduğunu bilmenizi isterim.” diyerek personellerimizin çalışma sorumluluğu üzerinde duran Sayın ERSOY, “Değerli arkadaşlar; çok yük taşıyan başarılı, taşıyamayan emekli olur. İşimizin ve Kurumumuzun kıymetini bilerek, Ruhsal fiziksel ve duygusal bizlere bahşedilen her nimet için şükredelim, çalışma arkadaşlarımız ile ilişkilerimizi güçlendirelim. Unutmayalım ki doğru ve sağlıklı iletişim başarıyı da beraberinde getirir. Bizim fitne ve dedikodu ile geçirilecek zamanımız yok. En kapsamlı şekilde teknik ekibimizle bir arada olduğumuz bu eğitim toplantısının Kurumumuza, Mesleğinize ve sonrasında eserlerimize katacağı yeniliklerin hayırlı olmasını temenni ediyor, Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »