DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

’HAYAL ET, KEŞFET, VAKFET GENÇLİK PROJESİ’’ KAPSAMINDA KKTC ÖĞRENCİLERİNE TÜRK VAKIF SİSTEMİ TANITILDI

12.12.2022

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü “Hayal Et, Keşfet, Vakfet Gençlik Projesi” kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen öğrencilere evrensel değerlere sahip Türk vakıf sistemi anlatılarak, ecdat yadigarı vakıf medeniyeti tanıtıldı.

Vakıf medeniyetimizin uluslararası alanda tanıtılmasını ve yayılmasını sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından “Hayal Et, Keşfet, Vakfet Gençlik Projesi” başlatılmıştı. Proje kapsamında daha önce haziran ayında Kosova Cumhuriyeti, eylül ayında ise Bosna Hersek Cumhuriyeti’nden gelen öğrencilere Türk vakıf sistemi anlatılarak, vakıf eserleri yerinde ziyaret edilmişti.

Balkanlardan gelen öğrencilerle gerçekleştirilen programın ikincisi 05-10 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul ve Bursa’da yapıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen konuklara Türk vakıf sistemi tanıtıldı ve ecdat yadigarı eserler gezi rotasına dahil edildi.

Türk vakıf sistemi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tanıtılmasıyla başlanan programda öğrenciler; Süleymaniye Külliyesi, Galata Kulesi, Nusretiye Camii ve VGM Konservasyon Atölyesini ziyaret etti. Eyüp İmaretinde yemek dağıtımıyla devam eden İstanbul programı; Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi, Yeni Camii ile Mısır Çarşısı, Mihrimah Sultan Camii, Üsküdar Çeşmesi, Yeni Valide Camii, Kız Kulesi, Ayazma Camii, Selimiye Camii, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Çamlıca Camii ve İslam Medeniyetleri Müzesi ziyaretiyle son buldu.

Organizasyonun ikinci kısmında Bursa’ya giden öğrencilerin; Ulu Camii, Kozahan, Kapalı Çarşı, Yeşil Camii, Yeşil Türbe, Irgandı Köprüsü ile Klasik Türk Sanatları Atölyeleri, Panaroma 1326 Bursa Fetih Müzesi, I. Murat Hüdavendigar Külliyesi ve Tarihi Çınar ziyaretiyle program son buldu.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »