DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

İNGİLTERE’DEN 18 YIL ÖNCE İADESİ SAĞLANAN KÂBE ÖRTÜSÜ ANKARA VAKIF ESERLERİ MÜZEMİZDE SERGİLENİYOR

4.07.2022

Londra'daki bir antikacıya satılmaya çalışılırken yeri tespit edilen ve Türkiye'ye iadesi sağlanan 18'inci yüzyıla ait el dokuması Kabe örtüsü, kapsamlı konservasyonun ardından Ankara Vakıf Eserleri Müzemi’zde yeniden ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

Damat İbrahim Paşa'nın Nevşehir'de yaptırdığı Kurşunlu Camisi'ne bir hac dönüşü hediye ettiği tahmin edilen ve 1700'lü yılların ortalarına tarihlenen el dokuması Kabe örtüsü de 2003'te Türkiye'den kaçırıldı. Londra'da bir antikacıya satılmak istenirken, antikacının Topkapı Sarayı Müzesi'ne örtülere ilişkin fikir sorması üzerine eserin yeri tespit edildi.

Genel Müdürlüğümüz Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu'nun da ilgili kurumlarla irtibat kurarak yürüttüğü ortak çalışmalar sonucunda, tarihi Kabe örtüsü, 2004'te Türkiye'ye geri getirildi. Eser üzerinde yapılan incelemenin ardından Ankara Vakıf Eserleri Müzemize getirilen Kabe örtüsü, özel bir muhafaza içinde sergilendi. Daha sonra İstanbul Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi Laboratuvarı'nda konservasyonu yapılan ve çalışmaları geçen yıl tamamlanan Kabe örtüsü, özel olarak hazırlanmış odada açılmış haliyle yeniden ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

 Ana zemini palmet, rumi ve hançer yapraklardan oluşan bitkisel süslemelerle bezenmiş örtüde, süslemeler arasında damla formu içinde altın ile gümüş tel sırma tekniğinde sülüs hat yazıları yer alıyor.

Genel Müdürümüz Sayın Burhan Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mezar taşları, şamdan, halı, kilim, el yazması kitaplar, fermanlar ve berat gibi birçok kültür varlığının Türkiye'ye iade çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kaçakçılıkla ilgili emniyet, istihbarat ve İnterpol üzerinden uluslararası çalışma yürüttüğümüzü belirten Sayın Ersoy, iadesi sağlanan eserlerin çıkarıldıkları yere geri konulması konusundaki hassasiyetimizi dile getirdi, bazı eserlerin ise müzelerde sergilendiğini anlattı.

Sayın Ersoy, "Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak kaçırılan kaybolan her türlü eşyanın arkasındayız. Adım adım takip edip sonuçlandırıyoruz. O konudaki hassasiyetimiz 2003'ten beri devam ediyor." ifadesini kullandı.

Genel Müdürlüğümüz Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu tarafından, cami ve mescitlere hayırsever kişi ya da kurumlarca bağışlanmış (teberrükat) eşyalara ait envanter fişleri ve İngilizce çevirileri dijital ortamda hazırlanıyor.

Hazırlanan bilgiler, emniyet birimleri, İnterpol, gümrükler, valilikler, müzeler, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yurt dışı temsilcilikler ve ilgili medyaya gönderiliyor.

Eserlerin yeri tespit edildiğinde ise arattırmanın durdurulması için yeniden ilgili birimler haberdar ediliyor ve eserin geri alınması sağlanıyor.

Bu kapsamda, Büro'muzun kurulduğu 2002'den 2019 yılı sonuna kadar, 17 yılda, el yazması Kur'an-ı Kerimler, seramikler ve ahşap işlemeler gibi pek çok teberrükattan oluşan 620 eser Türkiye'ye geri kazandırıldı.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »