DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

İSTANBUL SARIYER’DE BULUNAN ALİ KETHÜDA CAMİİ RESTORASYON SONRASI İBADETE AÇILDI.

9.12.2022

Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce restore edilen İstanbul’un Sarıyer İlçesi’nde bulunan Ali Kethüda Camii; Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Misbah Demircan, Genel Müdürümüz Sayın Burhan Ersoy ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Coşkun Yılmaz’ın katılımıyla ibadete açıldı.

İstanbul Sarıyer’de bulunan Ali Kethüda Camii, Sarıyer Yeni Mahalle Caddesi üzerinde 1690'da Sultan II. Mustafa döneminde Sadrazam Kethüdası Ali Efendi tarafından inşa ettirilmiş, Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın kethüdası Maktul Mehmet Ağa tarafından 1720'de tamir ettirilen camiye bir minare eklenmiştir. Camiinin restorasyonu için, Genel Müdürlüğümüz ilk adımı 2020 yılında atmış olup 2022 yılında restorasyon çalışmalarını tamamlamıştır.

Caminin yeniden ibadete açıldığı törende konuşan Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, ‘"Bu restorasyon hem Sarıyer'in güzelleşmesi hem de bu caminin ihya edilmesi açısından önemliydi. Bundan önceki restorasyonu yaklaşık 60 yıl önce yapılmıştı. Ciddi bir restorasyondan geçti, aynı zamanda bir güçlendirme de yapıldı." dedi.

Bakanımız Sayın Ersoy, restorasyon çalışmalarının Mart 2020'de başladığını ve Boğaz hattındaki tüm camilerin restorasyonlarının tamamlanacağını vurgulayarak, şu bilgileri verdi: "Başta Vakıflar Genel Müdürlüğü olmak üzere emeği geçen kurumlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu dönemde Boğaz hattında birçok camiyi restore ettik, açılışını gerçekleştirdik. İnşallah çok yakın bir zamanda Arnavutköy'de Tevfikiye Camii'ni de açacağız. Boğaz hattındaki tüm camilerin restorasyonunu tamamlayacağız."

Programa eklenecek diğer camilerin de hızlı bir şekilde açılacağını kaydeden Sayın Bakanımız, camiinin hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »