DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

TOKAT’TAKİ DÖRT VAKIF ESERİMİZİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TEŞRİFLERİ İLE GERÇEKLEŞTİ.

25.03.2022

Tokat’ta Genel Müdürlüğümüz tarafından ihya edilen Merkez Mevlevihane Vakıf Müzesi, Merkez Çamlıbel Mescidi, Reşadiye Kızılcaören Camii ve Zile Kislik Camii Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle yapılan toplu açılış töreninde yeniden hizmete sunuldu.
Açılış öncesi Tokat’a giden Genel Müdürümüz Sayın Burhan Ersoy ve beraberindeki heyet, restorasyonunu tamamladığımız ve bugün yeniden hizmete açılan Mevlevihane Vakıf Müzesi’ni gezerek incelemelerde bulundu.

Tokat’taki Mevlevihane Vakıf Müzesi, 1658 tarihinde I. Ahmet’in vezirlerinden Sülün Musa Ağa tarafından inşa edilmiştir. 19. Yüzyıl barok sanatının Anadolu’daki en güzel örneklerinden birini yansıtan yapının en görkemli cephesi, ahşap barok motiflerle bezenmiş sütun dizisine sahip Bey Sokağı’na bakan cephesidir.    

Tokat’taki bir diğer vakıf eserimiz Çamlıbel Mescidi’nin inşasıyla ilgili kitabeye rastlanmamış ancak konumu ve taş mihrabı dikkate alındığında mescidin 13. yüzyılda inşa edildiği kabul görmektedir. Yapı doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen bir plana sahip, kare planlı harim Türk üçgeni geçişli kubbeyle örtülüdür.

Restore edilen bir diğer eserimiz olan Reşadiye Kızılcaören Camii 19. yüzyıl Osmanlı Dönemi eserlerinden, kare planlı tek mekanlı bir yapıdır. Camii istiridye kavsaralı mihrap, ahşap sade bir minber ve kuzeyinde ahşap bir mahfile sahiptir. 

Restore edilen diğer eserimiz Zile Kislik Camii, Cumhuriyet Dönemi eserlerinden, dikdörtgen planlı tek mekanlı bir yapıdır. Camiye kemer formlu pencerelerle aydınlık sağlanmaktadır. 

Genel Müdürlüğümüz; Çamlıbel Mescidi, Reşadiye Kızılcaören Camii ve Zile Kislik Camii’nin restorasyon ve çevre düzenlemesini 2020-2022 yılları arasında tamamlamıştır.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »