DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

VAKIF ESERİMİZ DAMAT İBRAHİM PAŞA KÜLLİYESİ RESTORASYON SONRASI İBADETE AÇILDI.

8.04.2022

Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce restore edilen Damat İbrahim Paşa Külliyesi’ndeki Kurşunlu Camii; Kültür ve Turizm Bakan Yrd. Sayın Dr. Serdar ÇAM, Nevşehir Valisi Sayın İnci SEZER BECEL, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Sayın Mustafa AÇIKGÖZ ve Sayın Yücel MENEKŞE, Nevşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet SAVRAN, Genel Müdürümüz Sayın Burhan ERSOY ve kıymetli Nevşehir halkının katılımıyla ibadete başladı.

Nevşehir merkezde bulunan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Lale Devri’nin ünlü sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından 18. yüzyılın ilk yarısında yaptırılmıştır. Lale Devri’nin ilk örneklerinden olan Damat İbrahim Paşa Külliyesi’ndeki Kurşunlu Camii’nin restorasyonu için, Genel Müdürlüğümüz ilk adımı 2018 yılında atmış olup 2021 yılında restorasyon çalışmalarını tamamlamıştır.

Caminin yeniden ibadete açıldığı törende konuşan Genel Müdürümüz Sayın Burhan ERSOY, “Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak, Nevşehir’imizin kadim tanıklarından birisi olan Damat İbrahim Paşa Külliyesini, uzun bir restorasyon çalışması sonrası, vazifemizi neticelendirerek sizlerle yeniden buluşturmanın huzuru ve mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Ersoy konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün burada yeniden hizmete açmak için bir araya geldiğimiz bu kıymetli eserimizin restorasyon ve çevre düzenlemesi uygulamalarını titizlikle yaptık ve gerekli tüm kalemleri yerine getirdik. Tarihimize baktığımızda; özellikle şehirleşme alanında, vakıfların bir örneğini teşkil ediyor bu güzide eserimiz. Damat İbrahim Paşa’nın vakfiyesinden harcamalarını karşılayarak, doğduğu köye yaptırdıklarıyla bugünkü Nevşehir ilimizin meydana geldiğini biliyoruz. 18. yüzyılın ilk yarısında inşa ettirilen Damat İbrahim Paşa Külliyesi, cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret, kervansaray, hamam ve iki çeşmeden oluşan bir yapılar topluluğudur.’’

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ecdadımızdan miras kalan eserlerimizi, gelecek nesillerimize ulaşabilmesi için koruyup ihya ederek geçmiş ile gelecek arasında köprü olma görevini üstlenmiş kadim bir kurum olduğunu söyleyen Genel Müdürümüz, “26 Aralık 2017’de ihale ettiğimiz cami ve medresenin farklı dönemlerde restorasyonlarını yaptık. 2021’de kervansaray bölümünü de restorasyona dahil ederek külliyemizi yeniden kullanım için hazır hale getirdik.” dedi.

Genel Müdürümüz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, eserlerimizin, insanlarımızın, Vakıflarımızın ebediyete dek korunması ve güçlenerek yaşaması için bize verdikleri destekten dolayı minnet ve şükranlarımı arz ederim. Ayrıca bu caminin projesinden imalatına kadar emek veren teknik personele, yükleniciye, şantiye bekçisine kadar teşekkürlerimi arz ediyorum. Sabırları için Nevşehirli hemşerilerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Kervansaray için de biraz daha sabır diliyorum. Dualarımızın müstehap olması için rabbime Hamd ediyorum." diyerek sözlerini sonlandırdı.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »