DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

VAKIF ESERİMİZ FETHİYE CAMİİ VE MÜZESİ RESTORASYON SONRASI YENİDEN ZİYARETE AÇILDI.

7.01.2022
Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce restorasyonu tamamlanan Fethiye Camii ve Müzesi; Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yrd. Sayın Ahmet Misbah Demircan, Genel Müdürümüz Sayın Burhan Ersoy ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla kılınan ilk Cuma namazının ardından bugün yeniden ibadete başladı.
İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Fethiye Camii ve Müzesi III. Murad Dönemi’nde camiye dönüştürülmüş, Azerbaycan ve Gürcistan seferlerinin anısına ‘Fethiye’ adı verilmiştir. Günümüzde kuzey kilise hâlen cami olarak kullanılmakta, duvarları 14. yüzyılın en güzel mozaikleri ile süslü olan ek kilise is, 1938-1940 yıllarında onarıldıktan sonra müze olarak Ayasofya Müzesi'ne bağlı bir birim hâline getirilmiş, 2006 yılında ziyarete açılmıştır. Genel Müdürlüğümüz tarafından 2018 yılında restorasyon ve çevre düzenlemesi projesine başlanılmıştır.
Caminin yeniden ibadete açıldığı törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, “Fethiye Camii'ni restorasyondan geçirdik. Tekrar hizmete almak nasip oldu. İki yıllık bir restorasyon süreci oldu. Yaklaşık 7 milyon artı KDV gibi bir maliyet ile Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından hızlı bir şekilde restorasyonu tamamlandı.’’ dedi.
Ersoy konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘’Yan tarafta müze bulunuyor. Orada bir de sarnıç bulundu. Sarnıçta ilave çalışmalarımız olacak. Oranın topraktan temizlenmesi gerekiyor. Orayı da kültürel amaçlı kullanabileceğimiz açık hava müzesine çevirmeyi planlıyoruz. Yeni bulduğumuz sarnıcın da restorasyonunu kısa sürede tamamladığımız zaman açık hava müzesi şeklinde kullanacağız.”
Camideki restorasyona ilişkin de değerlendirmede bulunan Bakanımız, "Kalem işleri de gayet iyi olmuş. Çok büyük bir cami değil, biliyorsunuz küçük bir cami. Taşların temizlenmesi olsun kalem işçiliği olsun gayet temiz ve iyi bir işçilikle yapılmış. İnşallah çok kısa bir sürede çevre düzenlemesini de tamamladığımız zaman, hem cemaatimiz hem de müzeyi ziyarete gelenler için uygun bir alan İstanbul'a kazandırılmış olacak." şeklinde konuştu.
Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün İstanbul genelinde bu sene özellikle restorasyonlara ağırlık verdiğini belirten Ersoy, "Özellikle 2022 yılı sonuna kadar birçok yerin onarımını hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Hem genel müdürlüklerimiz hem kurumlarımız çok hızlı çalışıyorlar. İnşallah birçok noktada başladığımız restorasyon çalışmalarını hızlı bir şekilde bitireceğiz. İstanbullulara hayırlı olsun." dedi.
YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »