DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

VAKIF HAFTASI RESMİ AÇILIŞI, ANITKABİRE ÇELENK KONULMASININ ARDINDAN TBMM TÖREN SALONUNDA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANIMIZ SAYIN MEHMET NURİ ERSOY’UN..

13.05.2019

Vakıf Haftası ““Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı" teması çerçevesinde gerçekleştirildi. Resmi Açılışı, Anıtkabir'e çelenk konulmasının ardından, TBMM Tören salonunda Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY'un himayelerinde gerçekleşen tören ile gerçekleştirildi.

25 Bölge Müdürlüğümüzün organizasyonlarıyla yurt genelinde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanan Vakıf Haftasının açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, TBMM Eski Başkanlarından Sayın Bülent ARINÇ ve Sayın Mehmet Ali ŞAHİN ile Eski Bakanlardan Sayın Güldal AKŞİT'in yanı sıra çok sayıda bürokrat ve büyükelçi de katıldı.

Açılış Töreninde konuşan Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM, Genel Müdürlüğümüzün dünden bugüne canlı bir köprü olan vakıf kültür mirasının gelecek nesillere intikalinin sağlanması hususunda gerek ülkemizde gerekse de Osmanlı Vakıflarının yayıldığı geniş coğrafyada çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatarak şunları söyledi: “Vakıf medeniyetinin temeli olan karşılıksız Allah yolunda hayır yapmak gibi ecdadımızın emaneti olan yüksek şuuru hatırlayarak, Ramazan ayının vakıf medeniyetindeki yeri ve önemini kavrayarak, değerlerimize bir kez daha beraber sahip çıkacağız"

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY ise konuşmasında; “Allah'ın rahmetinin daha da arttığı Ramazan ayı, en doğal gereksinimlerimizden feragat ederek, yokluğun, yoksulluğun, muhtaç olmanın anlamını idrak etmek için fırsat sunmaktadır" diyerek, Vakıf Haftasının bu yılki temasının “Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı" olmasını da çok anlamlı bulduğunu söyledi. Bakanımız Sayın ERSOY sözlerine şöyle devam etti: “Peygamber Efendimiz, paylaşmanın faziletini, nasıl olması gerektiğini hadisinde çok sade ve derin ifade etmişlerdir. “Veren el, alan elden daha hayırlıdır" işte bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür."

Vakıf Haftası Açılış Töreninde vakıf eserlerin restorasyonuna katkıda bulunan sponsorlara plaket verilirken, vakıf yurtlarında kalıp okullarında başarılı olan öğrencilere de bilgisayar hediye edildi.  Törenin ardından, Genel Müdürlüğümüz toplantı salonunda; Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Hüsrev SUBAŞI'nın yaptığı, “Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı" konulu bir panel düzenlendi.

Vakıf Haftasının açılış programı, Genel Müdürlüğümüzün geleneksel iftar daveti ile tamamlandı.  ​

 

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »