DİL SEÇİMİ:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
Mustafa Kemal ATATÜRK

VAKIF HAFTASI RESMİ AÇILIŞI, ANITKABİRE ÇELENK KONULMASININ ARDINDAN TBMM TÖREN SALONUNDA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANIMIZ SAYIN MEHMET NURİ ERSOY’UN..

13 Mayıs

Vakıf Haftası ““Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı" teması çerçevesinde gerçekleştirildi. Resmi Açılışı, Anıtkabir'e çelenk konulmasının ardından, TBMM Tören salonunda Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY'un himayelerinde gerçekleşen tören ile gerçekleştirildi.

25 Bölge Müdürlüğümüzün organizasyonlarıyla yurt genelinde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanan Vakıf Haftasının açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, TBMM Eski Başkanlarından Sayın Bülent ARINÇ ve Sayın Mehmet Ali ŞAHİN ile Eski Bakanlardan Sayın Güldal AKŞİT'in yanı sıra çok sayıda bürokrat ve büyükelçi de katıldı.

Açılış Töreninde konuşan Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan ERTEM, Genel Müdürlüğümüzün dünden bugüne canlı bir köprü olan vakıf kültür mirasının gelecek nesillere intikalinin sağlanması hususunda gerek ülkemizde gerekse de Osmanlı Vakıflarının yayıldığı geniş coğrafyada çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatarak şunları söyledi: “Vakıf medeniyetinin temeli olan karşılıksız Allah yolunda hayır yapmak gibi ecdadımızın emaneti olan yüksek şuuru hatırlayarak, Ramazan ayının vakıf medeniyetindeki yeri ve önemini kavrayarak, değerlerimize bir kez daha beraber sahip çıkacağız"

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY ise konuşmasında; “Allah'ın rahmetinin daha da arttığı Ramazan ayı, en doğal gereksinimlerimizden feragat ederek, yokluğun, yoksulluğun, muhtaç olmanın anlamını idrak etmek için fırsat sunmaktadır" diyerek, Vakıf Haftasının bu yılki temasının “Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı" olmasını da çok anlamlı bulduğunu söyledi. Bakanımız Sayın ERSOY sözlerine şöyle devam etti: “Peygamber Efendimiz, paylaşmanın faziletini, nasıl olması gerektiğini hadisinde çok sade ve derin ifade etmişlerdir. “Veren el, alan elden daha hayırlıdır" işte bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür."

Vakıf Haftası Açılış Töreninde vakıf eserlerin restorasyonuna katkıda bulunan sponsorlara plaket verilirken, vakıf yurtlarında kalıp okullarında başarılı olan öğrencilere de bilgisayar hediye edildi.  Törenin ardından, Genel Müdürlüğümüz toplantı salonunda; Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Hüsrev SUBAŞI'nın yaptığı, “Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı" konulu bir panel düzenlendi.

Vakıf Haftasının açılış programı, Genel Müdürlüğümüzün geleneksel iftar daveti ile tamamlandı.  ​

 

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

“Vakfetme duygusu sadece vermektir. Hiçbir karşılığı olmadan, hiçbir çıkar gözetmeden, hiçbir menfaat ummadan sadece vermektir. Yüreğinden, gönlünden, malından, canından, özünden vermektir. Vakfetme duygusunda riya yoktur, aldatma yoktur, iki yüzlülük yoktur, samimiyet vardır, tutarlılık vardır.”

Dr. Adnan ERTEM
Vakıflar Genel Müdürü

1965 yılında Mercan’da doğdu. İlkokulu Mercan’da, ortaokul ve liseyi Erzurum’da okudu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. 1990 yılında “Cumhuriyet’in ilk Yıllarında Vakıflarla İlgili Uygulamalar” adlı tezle yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalında doktoraya başladı. 1997 yılında ise “Osmanlı’da ve Cumhuriyet Döneminde Sosyal Bütünleşme Açısından Vakıflar” konulu tezle doktora çalışmasını tamamladı. Akademik çalışmalarının tamamını vakıflar konusunda yaptı. Bilhassa vakıf mevzuatında yapılması gereken düzenlemeler ve cemaat vakıfları konularında ihtisası ve çalışmaları bulunmaktadır.

1988 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünde Müfettiş Yardımcısı olarak mesleki hayatına başladı. 1991 yılında Müfettişliğe, 2002 yılında ise Başmüfettişliğe atandı. 2002-2007 yılları arasında İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevini yürüttü. 2007 yılının Kasım ayında Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığa görevine atandı. 14 Ekim 2010 tarihinden itibaren Vakıflar Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.

İngilizce bilen Ertem, evli ve 2 çocuk babasıdır.

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
2019-2020 EĞİTİM YILI BURS BAŞVURULARI..
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »