DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

HAYAL ET, KEŞFET, VAKFET GENÇLİK PROJESİ - KOSOVA

Genel Müdürlüğümüzün temsil ve idare ettiği 60 binden fazla mazbut vakfın hayır şartlarını yerine getirmek ve bu vakıflara ait kültür varlıklarını korumak amacıyla yürütmekte olduğu faaliyetlerinin tanıtılması, vakıf kültürünün yaşatılması açısından büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde olduğu kadar yurtdışındaki ihtiyaç sahiplerine ve kültür varlıklarına yönelik projeler üreten, çalışmalar yürüten Genel Müdürlüğümüzün uluslararası tanınırlığı ve saygınlığı her geçen gün artmaktadır. Genel Müdürlüğümüzün uluslararası alandaki faaliyetlerinin çeşitlenmesi ve daha çok insana ulaşması için yürütmekte olduğumuz tanıtım faaliyetlerinin artırılması ve farklı gruplarla işbirliği gerçekleştirilmesi Genel Müdürlüğümüzün uluslararası amaçları arasında yer almaktadır.

Bu amaçla, vakıf medeniyetimizin uluslararası alanda tanıtılmasını ve yayılmasını sağlamak için, Genel Müdürlüğümüz tarafından “Hayal et, Keşfet, Vakfet Gençlik Projesi” başlatılmış olup Projenin başlangıcı olarak, Kosova Cumhuriyeti İslam Birliği Başkanlığı işbirliğinde, Kosova’da öğrenim gören 16 Kosovalı üniversite öğrencisi ile 2 refakatçi, 13-19 Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul ve Bursa’da ağırlanarak Türk vakıf kültürünün tanıtılmasına yönelik bir dizi eğitsel ve kültürel etkinlikler düzenlenmiştir.

Evrensel değerlere sahip Türk vakıf kültürünün tanıtılması amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan “Hayal et, Keşfet, Vakfet Gençlik Projesi”nin bu programı kapsamında İstanbul ve Bursa’da Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen faaliyetler uygulamalı olarak misafir gençlere gösterilmiştir. Bu kapsamda;

Genel Müdürlüğümüz tarafından kurulan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bezmialem Valide Sultan Vakıf Üniversitesine ziyaret gerçekleştirilmiştir. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin Konferans Salonunda hem Genel Müdürlüğümüzü hem de Türkiye’deki vakıf anlayışını anlatan bir tanıtım sunumu ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından üniversiteyi tanıtan bir sunum yapılmıştır. Üniversite bünyesinde hizmet veren KURAM (Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi) ziyaret edilerek çalışmaları hakkında bilgi alınmıştır. Bezmialem Valide Sultan Üniversitesi Hastanesinin vakıf geçmişi hakkında ve bu hastanede tedavi gören yabancı hastalar ile ilgili sunum yapılmıştır. Hastanede oluşturulan müze gezdirilmiştir.

İstanbul Eyüp İmareti ziyaret edilerek aşevi hizmeti hakkında bilgi verilmiş ve öğrenciler bilfiil çalışarak bu hizmette görev almışlardır.

İstanbul’da Genel Müdürlüğümüz tarafından korunan vakıf eserlerinden örnekler gezdirilmiş ve restorasyonlar anlatılmıştır. Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya Kebir Camii, Süleymaniye Külliyesi, Fatih Camii ve Türbesi, Üsküdar Semti’ndeki kuş evleri (Ayazma Camii, Selimiye Camii ve Yeni Valide Camii), Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii ziyaret edilmiştir. Mısır Çarşısı ve çevresi gezilmiş ve Boğaz Turu yapılmıştır.  Yenikapı Mevlevihanesi’nde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen konsere katılım sağlanmıştır.

Bursa’da da Tophanede Osmangazi Türbesi, Ulu Camii ve çevresindeki hanlar ve çarşılar, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Murad Hüdavendigar Camii ve tarihi çınar ziyaret edilmiş ve Bursa’daki Genel Müdürlük çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir.

YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »