DİL:

KURUMSAL

TARİHÇE TEŞKİLAT YAPISI VAKIF KAYITLAR ARŞİVİ MALİ TABLOLAR PLAN,PROGRAM VE RAPORLAR VGM ETİK KOMİSYONU

FAALİYETLER

HAYIR HİZMETLERİ YATIRIMLAR KÜLTÜREL FAALİYETLER ULUSLARARASI FAALİYETLER RESTORE EDİLEN TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI

VAKIFLARIMIZ

VAKIFLARIMIZ

VAKIF İŞLEMLERİ

VAKIF NASIL KURULUR ? VAKIF SORGULAMA BEYANNAME - BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ ULUSAL RİSK DEĞERLENDİRME PROJESİ (MASAK) VAKIFLARIN E_TEBLİGAT ADRESLERİ

YAYINLAR

YAYINLAR

MEVZUAT

MEVZUAT

BİLGİ EDİNME

BİLGİ EDİNME MEVZUATI İLİŞKİLİ BAĞLANTILAR SIKÇA SORULAN SORULAR

İLETİŞİM

İLETİŞİM

GİZLİLİK POLİTİKASI

GİZLİLİK POLİTİKASI
TR - EN

HAYAL ET, KEŞFET, VAKFET GENÇLİK PROJESİ – BOSNA HERSEK

HAYAL ET, KEŞFET, VAKFET GENÇLİK PROJESİ – BOSNA HERSEK

Vakıf medeniyetimizin uluslararası alanda tanıtılmasını ve yayılmasını sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından “Hayal et, Keşfet, Vakfet Gençlik Projesi” başlatılmış olup projenin ikinci ayağında, Bosna Hersek Cumhuriyeti'nde öğrenim gören 16 Bosna Hersekli üniversite öğrencisi, 25 Eylül-1 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul ve Bursa’da ağırlanarak Türk vakıf kültürünün tanıtılmasına yönelik bir dizi eğitsel ve kültürel etkinlikler düzenlenmiştir.

Evrensel değerlere sahip Türk vakıf kültürünün tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen “Hayal et, Keşfet, Vakfet Gençlik Projesi”nin bu programı kapsamında İstanbul ve Bursa’da Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen faaliyetler yerinde ve uygulamalı olarak misafir gençlere tanıtılmıştır. Bu kapsamda;

-Genel Müdürlüğümüz tarafından kurulan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bezmialem Valide Sultan Vakıf Üniversitesine ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bezmialem Valide Sultan Üniversitesi Hastanesinin vakıf geçmişi hakkında ve hastanenin bugünkü vakıf hizmetleri hakkında bilgi verilmiştir.

-İstanbul Eyüp İmareti ziyaret edilerek aşevi hizmeti hakkında bilgi verilmiş ve öğrenciler bilfiil çalışarak bu hizmette görev almışlardır.

-İstanbul’da Genel Müdürlüğümüz tarafından korunan vakıf eserlerinden örnekler gezilmiştir. Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya Kebir Camii, Süleymaniye Camii, Üsküdar’daki kuş evleri (Ayazma Camii, Selimiye Camii, Yeni Valide Camii). Eminönü’nden Beyazıt Meydanı’na kadar olan tarihi Mese Yolu (bugün Divan Yolu) güzergahındaki vakıf eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Gülhane Parkı’nda bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ziyaret edilmiştir. Ayrıca Galata Kulesi ve İstanbul Vakıflar I. ve II. Bölge Müdürlüklerine ziyaret de gerçekleştirilmiştir.

-Bursa’da ise Ulu Camii ve çevresi, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Muradiye Külliyesi ziyaretleri yapılmıştır. Irgandı köprüsü üzerinde yer alan geleneksel Türk sanatları atölyelerinde çini, hat, keçe ve ipekböceği uygulamaları izlenmiş ve öğrenciler tarafından bilfiil yapılmıştır.


YÜKLENİYOR

"Vakıflarla ilgili konulara gelince; bilinmektedir ki vakıflar memleketimizin mühim bir servetini teşkil eder. Bu servetten millet ve memleketin gerektiği şekilde istifade edebil​mesi için Şer'iyye Vekâletiyle beraber bütün Bakanlar Kurulunun ve hatta Yüce Meclisin bu hususu ehemmiyetle tetkik ile bu büyük müessesenin haraplıktan korunmasını ve memlekete faydalı bir hale konulmasını temenni eylerim."

Mustafa Kemal ATATÜRK

1 Mart 1922, TBMM

Devamını Oku »

"Vakfedenin şartı, Allah ve Resulü’nün sözü gibidir."

SİNAN AKSU

Vakıflar Genel Müdürü

 

 

"Vakıflar iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir."

Recep Tayyip ERDOĞAN

TC.CUMHURBAŞKANI

 

 

"Bizim medeniyetimizdeki vakıf anlayışı, onun bizlere kazandırdığı manevi şuurun teşekkülüdür"


MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

BASINDA VGM TV'DE VGM
DUYURULAR
TÜM DUYURULAR »